Svein Olav Sandem

FILMKLIPPER

ARBEID

DRAMA

Grevlingene (2024)
Paul Magnus Lundø. 87 min.

Camping in Paradise (2023)
Eirik Tveiten. 24 min.

Verst når det Gjelder – Sesong 2 (2022)
Ingvild Kristin Nielsen & Stine Buer. 8 x 22 min.
Ep 1, 4, 7 & 8.

Lunch (2022)
Julian Hagemann. 20 x 11 min.
Ep 3, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 19 & 20.

Rådebank – Sesong 3 (2021)
Daniel Fahre. 8 x 30 min.
Ep 2, 3, 6 & 7.

Fjols til Fjells (2020)
Ole Martin Hafsmo & Mikal Hovland. 8 x 20 min.

Fjols til Fjells (2020)
Petter Holmsen. 84 min.

Vincent (2018)
Eirik Tveiten. 10 min.

Marken (2015)
Hanne Larsen. 9 min.

Bestefars Bildemysterium (2015)
Oscar Udbye & Emil Tanem. 11 min.

MK-X (2013)
Solveig Wedøe & Sara Brym. 7 x 13 min.

Bye og Rønning (2012)
Helge Lyngstad & Are Valle Skjelvan. 7 x 30 min.

Sykt Lykkelig (2010)
Anne Sewitsky. 89 min (b-klipper).

Kniven (2010)
Eirik Smidesang Slåen. 12 min.

Å Snu Seg Mot Solen (2010)
Nina Knag. 27 min.

Orkestergraven (2009)
Alexander Eik. 3 x 58 min.

Finding Jenua (2008)
Alison Mason. 81 min. (medklipper).

Hotellstäderskan (2008)
Ann Holmgren. 23 min.



REKLAME / KORTFORMAT

Trailer:  Mina og Røverne
Kari Anne Moe

Define:  Argan Oil og Weightless
Pål Laukli

DNB:  Den største gleden er å gi (hovedfilmen)
film 1 - film 2 - film 3 - film 4
Emilie Beck

Norsk Tipping:  Borte og hjemme
Johanne Helgeland

Helsedirektoratet:  Slutta
Andreas Bombom Lisberg

NHO:  Verdien av arbeid
CF Wesenberg

Strømsgodset:  Draktpromo
Andres Heger-Bratterud

FLIR:  Black Hornet
Stig Henrik Hoff


Musikkvideo

Ulrikke Brandstorp:   Places
Joon Brandt

Sivert Høyem:   Inner Vision
Vibeke Heide

Bye og Rønning:     Dei fleste menn
Spinning
Tore Tang
Partysvensker
Tight Boxer
Grandiosa
Are Valle Skjelvan

+
+

KURS / UNDERVISNING

Westerdals, Oslo
Sørnorsk Filmsenter, Kristiansand
UiS, Stavanger
Danvik, Drammen
UiT, Alta
Klekkeriet Kulturnæringshus, Alta

DOKUMENTAR

Ottar Brox – Kampen for Kysten (2023)
Hans Eirik Voktor. 62 min.

Mordbrannen (2022)
Novemberfilm. 4 x 45 min.
Ep 1 & 3.

Alt for Norge (2022)
Jo Vemund Svendsen & Daniel Høglund. 107 min.

Ta på Meg (2021)
Hans Eirik Voktor.  50 min. 

Bilder fra et Nordisk Drama (2021)
Nils Gaup. 70 min.

Baneheia – Kampen om Sannheten (2021)
Anne Skaardal, Ragne Riise og Abdullai Adejumo. 6 x 46 min.
(medklipper ep. 5 og 6).

Einars Veg (2020)
Hans Eirik Voktor. 45 min.

Blue Code of Silence (2019)
Magnus Skatvold. 80 min.

De Utstøtte (2019)
Hallgeir Skretting. 50 min.

Born2Drive (2018)
Daniel Fahre. 90 min.

For vi er Gutta (2018)
Petter Sommer & Jo Vemund Svendsen. 80 min. (medklipper)

Griseindustriens Hemmeligheter (2018)
Ola Waagen. 50 min. (medklipper)

Alexias Verden (2017)
Nina F. Grünfeld. 7 x 22 min.

Marcus & Martinus – Sammen om Drømmen (2017)
Daniel Fahre. 85 min.

Dag Solstad – Utopi og Sorg (2016)
Hans Eirik Voktor. 2 x 58 min.

Jeg mot Meg (2016)
Stefan Faldbakken. 8 x 29 min.

Ninas Barn (2015)
Nina F. Grünfeld. 67 min.

Ruth (2015)
Hanna Heilborn. 29 min.

Jul i Tangerudbakken (2014)
Linn Therese Amundsen & Kari Wåle. 6 x 45 min.

Frykten Han Skapte (2014)
Tove Austad. 50 min.

Drone (2014)
Tonje Hessen Schei. 78 min. (medklipper)

Exit Afghanistan (2013)
Anders Sømme Hammer & Olav Njåstad. 4 x 40 min. + 58 min. internasjonal versjon

Nei og Atter Nei (2012)
Karen-Margrethe Baltzrud. 74 min.

Til Ungdommen (2012)
Kari Anne Moe, 60 min.

Psyk Forandring (2012)
Gunhild Asting & Espen Sørby & Vibeke Ringen. 8 x 45 min.

Det Vakreste på Kvinnen (2011)
Mona Friis Bertheussen & Gunhild Asting. 50 min.

Norge i Krig – Oppdrag: Afghanistan (2011)
Klaus Erik Okstad. Ep 5 & 6. 30 + 40 min.

Selger 329 (2011)
Kari Anne Moe. 30 min.

Snøballkrigen (2010)
Fridtjof Kjæreng. 8 x 40 min.

Taliban – Behind the Masks (2010)
Pål Resfdal. 29 min.

Gazas Tårer (2010)
Vibeke Løkkeberg. 81 min.

Klasse 10b (2009)
Strix Television & NRK. 10 x 40 min.

Hyttedrømmen (2008)
Kenneth Elvebakk. 5 x 26 min. (medklipper)

Festivalsommer (2006)
NRK. 4 x 29 min.

Kirurgisk Krigføring (2005)
Håkon Haugsbø. 50 min.

Cecilie mot Mount Everest (2004)
Bodil Voldmo Sachse & Helge Hundeide. 29 min.

En Reise i Sjelen (2004)
Sandra Hafsahl & Andreas Benin. 4 x 50 min.

PRISER / NOMINASJONER

Camping in Paradise
Alt for Norge
Rådebank
Blue Code of Silence
Fjols til fjells
Born to Drive
Sammen om Drømmen
Jeg mot Meg
Ruth
Jul i Tangerudbakken
Frykten Han Skapte
Drone
Exit Afghanistan
Til Ungdommen
MK-X
Selger 329
Snøballkrigen
Snøballkrigen
Taliban – Behind the Masks
Gazas Tårer
Klasse 10b
Å Snu Seg Mot Solen (2010)
The Chambermaid

Vinner (jury og publikum)
Vinner (beste klipp)
Nominasjoner (beste klipp)
Vinner
Nominasjon
Nominasjon
Vinner
Nominasjoner
Vinner
Vinner
Nominasjon
Vinner
Vinner
Nominasjon
Nominasjon
Vinner
Vinner
Vinner
Nominasjon
Nominasjon
Vinner
Screening
Vinner

Annapolis Film Festival 2024
Gullruten 2023
Gullruten 2022
Rhode Island Film Festival 2021
Amanda 2020
Amanda 2019
Amanda 2017
Gullruten 2017
Nordic Panorama 2016
Gullruten 2014
Prix Europa 2014
Amanda 2015
Prix Europa 2014
Prix Europa 2014
Emmy Kids 2014
BIFF 2011
Prix Europa 2011
Gullruten 2011
Rory Peck Award 2010
Amanda 2011
Gullruten 2010
Festival de Cannes 2010
Brooklyn Film Festival 2009

INFO

CVimdb nfk


Uavhengig om jeg klipper drama eller dokumentar, er mitt primære fokus å behandle emosjoner. Jeg er opptatt av å finne løsninger på hvordan historien skal struktureres, og hvordan scenene skal bygges opp slik at de treffer publikum sterkest mulig - i form av latter eller tårer.

Selv om jeg liker å være selvstendig, er allikevel et godt samarbeid med regi helt essensielt der vi gir hverandre en passe dose motstand og gjør hverandre sterkere.

Jeg er tilgjengelig som klipper ved dine fasiliteter eller på klipperom i Sandvika med gode arbeidsforhold og dessuten kinolerret.

KLIPPEVERKTØY

  AVID MEDIA COMPOSER

  PREMIERE PRO

  DAVINCI RESOLVE STUDIO